Prejavy atopického ekzému sa často spájajú s potravinovými alergiami či intoleranciami. Vzťah medzi atopickým ekzémom u detí a potravinovou alergiou bol klinickými štúdiami potvrdený až u 30-50% detí. Viac informácií o tejto problematike nájdete TU.
Kožné prejavy na potraviny sa však môžu dostaviť aj niekoľko dní po konzumácií potraviny, ktorá Vám spúšťa reakciu. Preto je veľmi ťažké to identifikovať. Je dobré skúsiť eliminačnú diétu, pri ktorej vyradíte všetky potencionálne alergény z potravy a následne ich po jednom zavádzate späť do jedálnička a sledujete reakciu Vášho organizmu.
Potraviny so zvýšeným rizikom vyvolania alergickej reakcie:
Okrem toho si dávajte pozor na potraviny s vysokým obsahom histamínu (údeniny, polotovary, alkohol, konzervované potraviny, vysoko priemyselne spravovávané potraviny, sýtené nápoje, morské plody), pretože histamín môže tiež vyvolávať alergickú reakciu. Aj preto konzumujte vždy len čerstvé potraviny, tie majú všeobecne nižší obsah histamínu.
Počas celej doby eliminačnej diéty užívajte kvalitné probiotiká na podporu črevnej mikroflóry. V neposlednom rade netreba zabúdať na pitný režim.
Je preukázané, že u gravidných a dojčiacich žien s atopickým ekzémom sa pri striktnom dodržiavaní hypoalergénnej diéty výrazne zlepšil ich lokálny nález a znížilo sa aj riziko výskytu atopickej dermatitídy u ich detí.
V ránci zmeny stravovania by sme mali myslieť ešte na veľmi dôležitý apekt - CUKOR. Pri atopickom ekzéme dochádza v miestach s narušenou kožnou bariérou k premnoženiu baktérií, no najmä kvasiniek. Tie spôsobujú podráždenie, svrbenie a ďalej narúšajú pokožku. Tieto mikroorganizmy viete veľmi efektívne eliminovať pomocou pravidelného kúpania alebo lokálneho ošetrovania soľou z Mŕtveho mora. Ale musíme ich aj prestať krmiť. Kvasinky sa najradšej živia sacharidmi, teda cukrom. Preto veľmi odporúčame výrazne obmedziť príjem jednoduchých cukrov - sladené nápoje, cukrovinky, kysnuté koláče, cukríky.
Atopický ekzém je často zamieňaný s kontaktnou dermatitídou pretože ich prejavy sú veľmi podobné. Preto keď zaznamenáte prvé prejavy ochorenia základným krokom by malo byť výlúčenie kožnej reakcie na najakú chemikáliu. Určite vylúčte všetky prípravky, ktoré obsahujú syntetickú parfumáciu:
Výbornou alternatívou sú esenciálne oleje alebo kvetové vody - hydroláty. Namiesto parfúmovaného telového mlieka použite akýkoľvek za studena lisovaný olej (olivový, mandľový, jojobový, šípkový,...) a kvapnite doň pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Olej aplikujte na mokrú pokožku ešte v sprche. Olej sa ľahšie vstrebáva na mokrej pokožke, okamžite sa doslova "vcucne" a zanechá Vám pokožku krásne vláčnu, vyživenú, no nie mastnú a ešte aj krásne prevoňanú :).
Ako osvieženie počas dňa môžete použiť kvetovú vodu - hydrolát, ktorý pokožku hydratuje a krásne prevoní. A bez akejkoľek chémie. V našej ponuke nájdete 100% prírodné hydroláty bez konzervanov naozaj prvotriednej kvality z rodinnej bylinkovej farmy na juhu Slovenka.
Pranie:
Upratovanie:
Kozmetika:
Pokožka má veľmi úzke spojenie s nervovým systémom preto je nesmierne citlivá na emócie. Určite sa vám už stalo, že pred náročnou skúškou ste sa ráno zobudili s vyrážkami na tvári aj keď normálne nemáte problém s akné. Naša pokožka oveľa citlivejšie vníma naše úzkosti, strachy či vnútorné napätie ako si to racionálne my uvedomujeme. Prvým krokom je položiť si niekoľko základných otázok. Čo sa v mojom živote aktuálne deje? Aké som zažíval obdobie než mi prepuklo ochorenie? Aké som mal detstvo? Čo sa mi moja zapálena koža snaží povedať? Už len zastaviť sa a zamyslieť sa nad týmito otázkami je veľký krok.
S odpoveďou na tieto otázky Vám nepomôže žiaden lekár, musíte nato prísť sami a rozkľúčovať súvislosti. Dnes sa už mnoho odborníkov venuje skúmaniu vzťahu medzi psychikou a fyzickými prejavmi rôznych ochorení. Tu však neexistuje žiadna univerzálna "tablekta", ktorá by pomohla všetkým. Každý musí nájsť svoju individuálnu cestu.
Ak vás táto téma zaujíma vypočujte si zaujímavý rozhovor s psychosomaticky orientovanou dermatológiou MUDr. Petrou Petrovskou.
Atopickú dermatitídu zhoršuje aj suchý vzduch v miestnostiach. Preto nezabúdajte zvlhčovať vzduch v priestoroch, kde trávite najviac času. Na zvlhčenie vzduchu v miestnosti sa nebojte vyskúšať aj našu soľ z Mŕtveho mora. Navyše, minerálne látky uvoľňujúce sa do ovzdušia majú blahodarne účinky aj pri klasických respiračných ochoreniach ako nádcha, alergia, chrípka, prechladnutie, senná nádcha, dokonca aj pri závažnejších ako laryngitída či astma.
Kortikoidové masti síce rýchlo zaberajú, no pri dlhodobom používaní sú známe ich nežiaduce účinky. Preto sa odporúča, aby čas ošetrovania kortikoidmi nepresiahol 14 dní, prípadne sa volí tzv. intervalové ošetrovanie, kedy sa ich aplikácia strieda s premasťovacími a regeneračnými prípravkami. Pri závažných stavoch môžete počas „kortikoidového pokoja“ využiť našu terapiu soľou a produktmi z minerálov z Mŕtveho mora ako doplnok štandardnej liečby nastavenej vaším kožným lekárom.
V liečbe atopikov má svoje miesto aj alergénová desenzibilizácia, pri ktorej sa pacientovi podávajú malé množstvá alergénu. Tie sa postupne zvyšujú, aby si organizmus vypestoval toleranciu na konkrétny alergén. Efekty desenzibilizácie sú opakovane preukázané mnohými serióznymi štúdiami na renomovaných svetových klinikách.
Terapia soľou s.r.o.
Konopná 2399/52,
821 05 Bratislava
IČO: 55440487
DIČ: 2121994611
IČ DPH: SK2121994611
BM Log. Service, s.r.o
Vision park - hala B,
Pribylinská 10,
831 04 Bratislava