Mnoho ľudí trpiacich psoriázou rieši primárne iba aký krém použiť, aby si uľavili od veľmi nepríjemných sprievodných symptómov. Avšak treba sa nad týmto problémom zamýšľať hlbšie a komplexnejšie. Autoimunitné ochorenia nevznikajú len tak, zo dňa na deň. Predchádz tomu dlhodobé zanedbávanie svojho zdravia, nielen fyzického ale aj psychického.
Čo výrazne negatívne ovplivňuje naše zdravie:
To je len málo z faktorov, ktoré výrazne vplývajú na celkové zdravie nášho organizmu. Vaše telo Vám jasne dáva najavo, že už nevládze takto ďalej fungovať. Je len na Vás či začnete svoje telo počúvať a zmeníte to.
Prejavenie psoriázy často sprevádza aj nedostatočná funkcia pečeňe. Tá už nestíha filtrovať toxíny z tela a je preťažená. Preto je dobré zamerať sa na podporu funkcie pečene. V prvom rade by ste mali vyradiť zo svojej strany ťažké mastné vyprážané jedlá, rafinovaný cukor, alkohol a vysoko priemyselne spracované potraviny, Tieto potraviny obsahujú množstvo aditív, farbív a chemikálií, ktoré nadmerne zaťažujú pečeň. Podporiť funkciu svojej pečene môžete aj pomocou bylinných čajov či tinktúr.
Autoimunitné ochorenia akým je aj psoriáza môže zhoršovať dokonca iniciovať nevhodná strava. Lenže každý môže reagovať na niečo iné a dokonca naozaj zdravé potraviny môžu zrovna Vám vyvolávať zápalovú reakciu. Ako identifikovať takéto potraviny? Jednou z ciest, ktorú môžete vyskúšať je takzvaný autoimunitný stravovací protokol (AIP). Skladá sa z 2 fáz - eliminačnej a fáza opätovného zavádzania potravín do jedálnička.
Základom eliminačnej fázy je vylúčiť potraviny, ktoré potencionálne zhoršujú zápalové procesy v tele (napr. obilniny obsahujúce lepok, strukoviny, mliečne výrobky, rafinované rastlinné oleje, ľuľkovitú zeleninu...). Rovnako dôležité je zaradiť vysoko výživne potraviny ako napríklad zdravé tuky, kostný vývar, ryby či fermentované potraviny. Táto fáza by mala trvať minimálne mesiac. Následne postupne zavádzádzate jednotlivé potraviny do jedálnička a sledujete reakciu Vášho organizmu. Reakciu spoznáte či už výrazným zhoršením vášho ochorenia alebo inými prejavmi ako sú napríklad bolesti brucha, nevoľnosť, hnačka, nadúvanie, zmeny na koži, bolesti hlavy, kašeľ, svrbenie kýchanie. Ak sa takáto reakcia objaví viete, že by ste sa tejto potravine mali vyhýbať dlhodobo.
Pokožka má veľmi úzke spojenie s nervovým systémom preto je nesmierne citlivá na emócie. Určite sa vám už stalo, že pred náročnou skúškou ste sa ráno zobudili s vyrážkami na tvári aj keď normálne nemáte problém s akné. Naša pokožka oveľa citlivejšie vníma naše úzkosti, strachy či vnútorné napätie ako si to racionálne my uvedomujeme. Prvým krokom je položiť si niekoľko základných otázok. Čo sa v mojom živote aktuálne deje? Aké som zažíval obdobie než mi prepuklo ochorenie? Aké som mal detstvo? Čo sa mi moja zapálena koža snaží povedať? Už len zastaviť sa a zamyslieť sa nad týmito otázkami je veľký krok.
S odpoveďou na tieto otázky Vám nepomôže žiaden lekár, musíte nato prísť sami a rozkľúčovať súvislosti. Dnes sa už mnoho odborníkov venuje skúmaniu vzťahu medzi psychikou a fyzickými prejavmi rôznych ochorení. Tu však neexistuje žiadna univerzálna "tablekta", ktorá by pomohla všetkým. Každý musí nájsť svoju individuálnu cestu.
Ak vás táto téma zaujíma vypočujte si zaujímavý rozhovor s psychosomaticky orientovanou dermatológiou MUDr. Petrou Petrovskou.
Terapia soľou s.r.o.
Konopná 2399/52,
821 05 Bratislava
IČO: 55440487
DIČ: 2121994611
IČ DPH: SK2121994611
BM Log. Service, s.r.o
Vision park - hala B,
Pribylinská 10,
831 04 Bratislava